Rodinné zvyky

...aneb co a kdy slavíme

"Příležitostí slavit by nikdy nemělo být málo, že?" usměje se hostitelka na návštěvu. "Na druhou stranu, občas je také dobré si od slavení odpočinout, když se třebas oslavy nakupí. 

Krome jmenin a narozenin, slavíme i my různé svátky, jež lze najít v kalendáři. Brzy si možná všimnete, že se naše rodina řídí spíše pohanskými oslavami, než těmi, jež do Británie přineslo křesťanství. Pro mě samotnou byl zpočátku nezvyk, ale časem jsem si zvykla natolik, že mi svátky z mého domova zas tak moc nechybí - i proto, že se kryjí s těmi, jež Crimsonovi slaví asi už od dob svého příchodu na ostrovy," odmlčí se.

"Vezmeme to tak trošku podle kalendáře. Stejně jako mudlové slavíme i my Nový rok - ale upřímně řečeno, víc je to odpočinek po svátcích, jež Novému roku předcházejí," zahihňá se potutelně.



Po Novém roce slavíme tzv. Hromnice, 2.února, pro jiné Imbolc. Je to oslava zrodu nového života. Celý dům se ozdobí  (samozřejmě v rámci možností) prvními jarními květinkami a stuhami v barvách nového života, bílou a zelenou.  Děti v rodině dostávají ochranné amulety, a pokud je v rodině čerstvý přírůstek od posledního svátku Hromnic, celá rodina se sejde, aby nového člena řádně uvítala. Miminko tak dostane řadu dárků, k užitku i pro radost.


Dalším svátkem, který slavíme, je Jarní rovnodennost.  V naší rodině by se dala přirovnat k svátku Sv. Valentýna a zároveň i Velikonoc. Kromě toho, že se slaví příchod jara, v rodině je to čas hlavně mládeže od 15 let výše. S několika dalšími kouzelnickými rodinami touto dobou pořádáme putovní maškarní ples. Často se stává, že se tu dají dohromady pozdější páry, protože bývá pravidlem, že mládež zve své přátele.



Následujícím svátkem je Beltain (pro řadu mudlů známý jako Čarodějnice). Je to jeden z nejkrásnějších a nejradostnějších svátků v této rodině. Tento svátek patří hlavně zadaným, nebo dokonce už zasnoubeným párům, ale i nezadaná mládež má oslavy těchto svátků v oblibě. V tu dobu rodina pořádá velkou zahradní slavnost, s velkou hranicí na pozemcích a několika menšími okolo ní.  Nezadaní i zadaní, kterým už věk dovoluje požívat alkohol s oblibou tančí kolem ohňů s pohárem medoviny v rukou a škádlí se - doušek medoviny je za hubičku od toho, z jehož číše pijete. Ale pozor, nesmíte si nechat pohár vylít. To je ale jen jedna část oslav. Tou  druhou jsou magické sliby těch, kdo se zasnoubili, a plánují spolu svatbu. 




Dalším svátkem v pořadí je Letní slunovrat. Rodina se ji snaží slavit pohromadě. Tehdy se pořádá velká zahradní slavnost, spojená jak s plesem, tak i čarováním. Je to slavnost plná světel. Dětem je dovoleno zůstat vzhůru tak dlouho, jak samy vydrží. A pokud dokáží vydržet až do půlnoci, dospělí je někdy kolem půlnoci berou s sebou na výpravu za nalezením zlatého kapradí. 



Následuje velká slavnost na přelomu prázdnin, Lugnasad. Je to oslava hojnosti a tento den si členové rodiny tradičně vybírají jako datum své svatby. Pokud se zrovna neslaví svatba člena rodiny, koná se velká, slavnostní hostina, spojená s plesem, otevřeným všem přátelům a známým.



Dny se zkracují  na podzim přichází slavnost Podzimní rovnodennosti. Tento čas naše rodina věnuje hlavně seniorům. Je to den, kdy jsou často žádáni o historky z mládí. Na jejich počest se v rodinném kruhu pořádá společná slavnostní večeře s bohatou tabulí a výzdobou v barvách červené a zlaté.



Další svátek v kalendáři, který dodržujeme, je Haloween, jedna z nejtajemnějších noci v roce. Zatímco si děti užívají hody pro jejich mlsný jazýček, vzpomínáme na zemřelé a každý starší člen rodiny si najde čas, aby vyprávěl těm mladším o slavných činech jednoho z našich předků. I tento svátek je plný světel, kdy zapalujeme svíčky pro duše našich předchůdců, aby v tuto noc, kdy je Závoj nejtenčí, našly cestu domů k nám, chtějí-li.

Posledním svátkem, ale určitě ne do významu, je Zimní slunovrat. Čas kolem nejdelší noci v roce slavíme hostinami a rozdáváním dárků mezi sebou. Čas zimního slunovratu je totiž časem, kdy se bilancuje, a kdy světlo prochází znovuzrozením. Je to příslib věcí příštích. V den slunovratu mohou opět děti zůstat vzhůru tak dlouho, jak chtějí a pokud vydrží, mohou si užít s rodiči černou hodinku příběhů, která trvá od jedenácti hodin do půlnoci. O půlnoci se pak v srdci domu rozsvítí jediná svíčka a poté se všichni rozejdou do svých ložnic spát. Pokud se někomu v tuto noc zdá sen, traduje se, že se do příštího Zimního slunovratu splní.  Tím ale naše zimní svátky nekončí. Protože děti jsou pokladem každé rodiny a protože rodina jako celek je důležitá, slavíme i Vánoce - jediný křesťanský svátek.  A přiznám se, že mi občas připadá, že tu husu nikdy neupeču správně, stejně jako se mi asi nikdy nepovede puding ideálně. Ale manžel i tchán a tchyně jsou dost milí na to, aby ocenili alespoň snahu," uculí se.

Na závěr roku, na Silvestra, slavíme trochu umírněněji, co se týče pití a hluku. Často se poštěstí, že zamrzne jezírko, které se nachází vedle sídla, a v takovém případě se slaví převážně tam - volnou zábavou na bruslích, s punčem nebo horkou čokoládou a cukrovím či jinými lahůdkami po ruce. Zábavu samozřejmě o půlnoci završuje bohatý ohňostroj, do kterého se rády zapojují i děti - samosebou pod bedlivým dozorem rodičů."

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky